STC’s County and Regional Human Services Committees are an integral part of ARC’s efforts in the Appalachian region.

Human Services Committees​

Human Services Committees

With its roots growing from the early 1970’s, STC’s County and Regional Human Services Committees are an integral part of ARC’s efforts in the Appalachian region to support better health, social service opportunities, education, housing options, and services for the aging as well as the youth in our region.

The County Committees of Chemung, Steuben, and Schuyler are informational resources to STC for targeting grants and advocating for the region’s needs.  The Regional Human Services Committee, with membership from all three counties, reviews, ranks and makes recommendations for funding regarding human service-related applications submitted to ARC.

2020 Membership List

CHEMUNG COUNTY

Chair: Peter Buzzetti

County Appointed Members:

David Andreine
Robert Briggs
Bill Brodinski
Peter Buzzetti
Wanda Carl
Chuck Nocera (Linda Couchon)
Andrew Fagan
Robert Harris
Brian Hart
Barbara Hubbell
Michele Johnson
Daniel Porter
Kim Salisbury (Cindy Mastrantonio)
Nicolette Wagoner
Vincent Moschetti

Non-appointed attendees:

Belinda Hoad, IHS
Michelle Cinque-Guarglia, Bath UAMC
Keturah Cappadonia, Libraries
Kitty Ravert, AFFCNY
Michael Youmans, Administrator

MEETING DATE:
Bi-monthly, Second Monday of the month

MEETING TIME:
12:00 Noon

MEETING PLACE:
Chemung County Nursing Center, Elmira

SCHUYLER COUNTY

Chair: Mark Rodinaro

Committee Members:

Holly Baker
Wanda Carl
Michelle Cinque-Guarglia
Jen Edger
Jerine Faber
Jeannette Frank
JoAnn Fratarcangelo
Kathy Gehl
Michael Hartney
Belinda Hoad
Sue Larson
Adam Lawton
Debbie MacDonald
Adrienne Minichello
Daniel Porter
Kitty Ravert
Mark Rondinaro (Appointed)
Laura Rossman
Tracy Savard
Lisa Schilling
Mel Schroeder
Danielle Tilden
Shawn Turbidy
Kristin VanHorn
Meghan Walker

MEETING DATE:
Bi-monthly, Second Wednesday of the month

MEETING TIME:
2:00 pm

MEETING PLACE:
Human Services Complex, Montour Falls

STEUBEN COUNTY

Chair: Bill Caudill

County Appointed Members:

Patty Baroody
Wanda Carl (Jackie Slayton)
Bill Caudill
Henry Chapman
Amy Dlugos (Matt Sousa)
Carol Feratella
Theresa McKinley
Laura Rossman
Amey Rusak (Matthew Bull)
Teresa Stever
Lorelei Wagner
Christine Towner
Daniel Porter

 

Non-appointed Members:

Belinda Hoad
Chris De Socio
Keturah Cappadonia

MEETING DATE:
Bi-monthly, Second Friday of the month

MEETING TIME:
10:30 am

MEETING PLACE:
New County Annex Bldg., Bath

REGION HUMAN SERVICES COMMITTEE

Chair: Jenn Miller

STC Board Appointed Committee Members:

David Andriene
Bill Brodinski
Bill Caudill
Michael Hartney
Barbara Hubbell
Debbie MacDonald
Jen Miller
Mark Rondinaro
Laura Rossman

MEETING DATE: Three (3) meeting per year

MEETING TIME: 9:30 a.m.

MEETING TIME: STC Conference Room

For more information contact Maggie Costello, STC Planner.

© Southern Tier Central Regional Planning & Development Board2021All Rights Reserved